Eltevések télire

 

Csalamádé

Beküldte: Szelenit

 

Most változtattam az arányokon,1 dl-el több ecetet tettem bele.

Tehát 4dl 20 %-os ecet,15 dkg só,20 dkg cukor, mokkáskanál borkén.

Ez most annyira ízlett a családomnak, hogy azt mondták mindig így tegyem el. Így nem olyan édes,hanem inkább savanykás.

 

1 kg hagyma,

1,5 kg paprika (piros,sárga)

2,8 kg fehérkáposzta

1,2 kg uborka

1,5 kg zöldparadicsom

 

A savanyúságlét jól ki kell forralni,ezt a keresztanyám a lelkemre kötötte,én lobogva forraltam negyed órát. Utána ha kihűl bele a borkén és a szalicil,és hidegen öntöd rá az eltett a nyersanyagra. Az uborkán és a paprikán meg a szeletelt uborkáson is ugyanaz a lé van.

 

 

Csemege csalamádé

Beküldte: Magdi67

 

Ez a csalamádé kicsit édeskés. Ha a savanyúbbat szeretitek akkor felezzétek a cukor mennyiségét.

 

 

8 kg hozzávaló (káposzta, paprika, hagyma, zöldparadicsom, répa, uborka stb. ki mit szeret.)

 

Az összes hozzávalót szeletelni, és egy jó nagy tálban összekeverni. Ráönteni: 3dl 20 %-os ecet,15 dkg só,30 dkg cukor, mokkáskanál borkén. Ha ezt összekeverted, hagyod 1 napot állni,közben megkevergeted és elhessegeted a gyerekedet, aki lopkod belőle.

 

 

 

Míg áll enged annyi levet, hogy nem kell hozzá külön levet főzni!!! Üvegbe rakod, nem túl szorosan,saját levével felöntöd. A lé általában több szokott lenni,ezért ami kimarad ne öntsd ki ,mert 2 nap múlva ha ránézel az üvegeidre látni fogod hogy apadtak,akkor utána kell tölteni és visszazárni. Egyszerű és finom.

 

Cseresznye eltevése

Beküldte: Barta_maca

 

Üvegekbe rakom.

 

1liter vízhez 30 deka cukor, felforralom, és az üvegekre öntöm.

Letakarom celofánnal, ráteszek egy borsónyi szalicil, és úgy csavarom rá a tetőt. 

Lábasban kidunsztolom, ha gyöngyözni kezd, kb 20 perc. Hagyom kihűlni.

Másnap kiszedem, és fejtetőre állítom őket, egy napra. Ha nem  szivárgott, akkor mehet a polcra. (  Amelyik szivárgott, azt ham megesszük...)

 

Magozott cseresznye, meggy

 

5kg meggy

1,5 kg cukor

1 dl 10%-os ecet

1 dkg szalicil, de én még ennél is kevesebbet teszek bele. Talán egy csipetnyit. Összekeverem, néha-néha még megkeverem.  24 óra múlva üvegekbe rakom.

 

Ugyanúgy zárom le, mint az előbbit

Celofánra szalicílt teszek és úgy a csavarom le. Ezt is fejtetőre állítom, és másnap mehet a polcra.

 

 

 

Epres bodzazselé

Beküldte: Borcsimama

 

Hozzávalók:

 

50 dkg eper,

2 szál mentalevél,

2 dl bodzaszörp,

fél citrom leve,

1 csomag lekvárzselésítő (2:1)

 

Elkészítése

 

Öntsünk körülbelül egy liter hideg vizet egy lábasba, tegyük hozzá a bodzaszörpöt, és jól keverjük össze - a bodzaszörp mennyisége egyéni ízlés szerint változhat. Ha jól összekevertük kóstoljuk meg, és ha kellemesnek találjuk, szórjuk bele a lekvárzselésítőt, majd habverővel keverjük jól össze, majd tegyük fel a tűzhelyre. Állandóan kevergetve forraljuk fel, majd vegyük le a tűzről. Ha kissé kihűlt, keverjük hozzá a vékony csíkokra felmetélt mentalevelet, és ízesítsük citromlével.

 

A megmosott eperszemeket rakjuk az üvegpoharakba - körülbelül egy maroknyi jut minden pohárra -, majd öntsük rá a már kihűlt zselézett bodzaszörpöt.

 

Tegyük hűtőszekrénybe, és várjunk vele míg teljesen megdermed



 

Édes savanyú zölddió

Beküldte: Mordek

 

50 zölddió,

3/8 l ecet,

1/8 l víz,

1 kg cukor,

1/4 fahéj,

1 kezeletlen citrom héja,

50 szem szegfűszeg.

 

A puha diókat néhányszor megszurkálom egy tűvel és adagonként vízben 5 percig főzöm, majd lecsepegtetem.

Az ecetet, a vízzel, a cukorral, a fahéjjal és a citromhéjjal sűrű sziruppá főzöm.

Minden dióba beleszúrok egy szegfűszeget, egy kőedénybe teszem és leöntöm a forró sziruppal. Lefedve két napig állni hagyom.

A diókat a szirupban puhára főzöm, üvegekbe töltöm és lezárom. Hűvös helyen tárolom. A legjobb egy év állás után. 

 



 

Fűszeres borecet

Beküldte: Lirent

 

 

(A borecet további ízesítése)

 

Hozzávalók:

 

1 l borecet,

1-1 mokkáskanál törött fekete bors,

őrölt szerecsendió,

őrölt szegfűszeg,

őrölt gyömbér,

őrölt mustármag,

őrölt koriander,

1 csapott evőkanál só,

4 gerezd fokhagyma,

1 közepes nagyságú vöröshagyma

 

A vöröshagymát tisztítás után nagyon apróra vágom, a fokhagymát pépesre zúzom. A borecetet langyosra melegítem, belekeverem a hagymát, a fokhagymát és az összes fűszert. Lekötve érlelem 5 hétig, ezután finom szűrőn átszűröm, és kicsi üvegekbe töltöm. Gondosan lezárva tárolom. 



 

Ivólé

Beküldte: Lívia néni

 

Bármilyen gyümölcs felhasználható hozzá. Én általában hullott, vagy már túlérett gyümölcs hasznosítására használom. Lehet több féle gyümölcsöt is keverni.

 

 

A gyümölcsöt megmosom, az esetleges ütődött vagy hibás részeket kivágom, majd összedarabolom a gyümölcsöt. 1kg gyümölcsre 1,5 liter vizet öntök, majd jól megfőzöm. Kihűlés után leszűröm (megfelel a célnak a tésztaszűrő), és literenként 1 evőkanál cukrot és csipetnyi citrompótlót teszek.(az eredet recept szerint 40 literre kell 1kg cukor és egy 10 grammos citrompótló, de ki készít egyszerre ekkora mennyiséget). És már kész is, lehet inni.

 



 

Kovászos uborka (2 napos)

Beküldte: Borcsimama

 

Hozzávalók:

 

kovászolni való uborka

friss kapor

kenyér csücske

 

Elkészítés:

 

Az üveg aljára lerakjuk a kenyér csücskét, egy adag kaprot és elkezdjük rakosgatni a végüktől megszabadított, és nem egészen négybe vágott uborkákat. Majd a tetejére ismét teszünk kaprot, ide már csak az tesz kenyeret, aki úgy gondolja. Az uborkákra rászórunk annyi kanál sót, ahány literes az üveg, és felöntjük meleg vízzel. Teszünk egy tálat az üveg alá és kirakjuk a napra. Nagy melegben akár másnap megkóstolhatjuk, de általában 2-3 nap alatt lesz teljesen jó!

 

Megjegyzés:

 

Ez az eredeti recept, és az eredeti íz!

Lehet bele fokhagymát, babérlevelet, ecetet stb. rakni, de minden egyes hozzávaló változtat a ízén. Először érdemes így kipróbálni, majd a magunk ízlésére finomítani. Zárható dobozban, kicsi lével, hűtőben tovább eláll.

 



 

Kovászos uborka télire

Beküldte: Borcsimama

(Kefir11 receptje)

 

Hozzávalók:

 

1. közepes kovászolni való uborka kefével megmosva, érett és egészséges uborkák

2. ahány literes az üveg, annyi csapott evőkanál só

3. torma: tisztítva és hosszában elvágva kb. mutatóujj vastag ( ha az üveg nem 5 l-es, valamivel vékonyabb )

4. sok kapor, nem baj ha öreg, csak az íze kell

5. 1-2 meggyfalevél

6. borkősav ( 5 l-hez csapott evőkanál )

 

Elkészítés:

Az üveg aljára bőven kaprot teszünk, beleállítjuk az uborkákat, a tormát és a meggylevelet. Feltöltjük hideg vízzel. Az uborkán lévő vizet felfogjuk abban az edényben, amelyben fel akarjuk forralni, + 1 l vizet és 1 evőkanál sót számítunk még hozzá. Hozzáadjuk a szükséges mennyiségű sót és felforraljuk, kihűtjük, majd az uborkára öntjük. Lazán lekötjük, én vizes ruhát is szoktam a tetejére tenni, mert a forrásnál nem veszít annyi vizet. Kb. 3-4 nap múlva kiforr, akkor teszem rá a borkősavat és lekötöm. Még kb. 1-2 hónapig hetente figyelni kell, mert veszít a levéből. Erre kell a + 1l sós víz.

Nem tesszük napra, a konyha elég, de nap ne érje. Ha kész, bevisszük a kamrába, és ott ellenőrizzük tovább.

 

Megjegyzés:

Imádok januárban igazi kovászost enni!!

 



 

Paprikalekvár Horváth Ilona szakácskönyvéből

 
A jó érett piros paradicsompaprikát (szeptember hónapban) teljesen kitisztítjuk a belső erektől, magvaktó, húsdarálón ledaráljuk. Egy kg tisztított paprikához 20 dkg sót számítva összekeverjük, üvegekbe rakjuk és lekötjük. Ételek ízesítésére az egész év folyamán használhatjuk, de vigyázzunk mert ilyenkor az ételekhez jóval kevesebb só szükséges. 

Sváb kovászos uborka

 

 

 

 

 

 

Hozzávalók:

  • kapor
  • uborka
  • öreg krumpli

Elkészítés:

Végy 1 nagy uborkás üveget. Alulra pakolj bele 1 csokor kaprot. Erre 1 sor karikára vágott nyers burgonyát. /Nem tévedés, nem kenyeret! Én öreg krumplit spájzolok be erre a célra. A lé sose penészesedik meg, áttetszően tiszta marad, és behűtve a legfinomabb nyári üdítő ital./ Erre pakolom a megmosott és felhasított uborkát, amelyet aznap reggel /!/ szedek le, mert csak akkor lesz ropogós. A tetejére szintén karikára vágott nyers, öreg krumplit rakosgatok. Legfelülre jön még 1 csokor kemény szárú kapor, amely alkalmas arra
is, hogy leszorítsa az egész rakományt. Végül leöntöm langyos, sós vízzel /ahány liter víz, annyi evőkanál só/, kistányérral letakarom, 3 nap múlva csudát tálalhatok a családnak.